EFT

Ako funguje EFT

AKO EFT FUNGUJE


EFT (techniky emočnej slobody) mi dalo zásadnú odpoveď na otázku, prečo pre mnohých ľudí nefunguje Zákon príťažlivosti (Law of Attraction) a aj napriek tomu, že vyšli knihy ako Tajomstvo (Secret), ešte stále tu nepobehujú davy šťastných a bohatých ľudí. V čom je teda problém? Prečo nefungujú všetky tie pozitívne afirmácie a vizualizácie? Odpoveď je jednoduchá. Pretože sú v rozpore s našim podvedomím, s tým, čo si vlastne skutočne myslíme a o čom sme presvedčení. Naše podvedomie má totiž oveľa väčšiu moc než naše vedomé rozhodnutia.

Presvedčenia jasne definujú náš život. Podľa nich si do života priťahujeme skúsenosti, cez ne si všetko interpretujeme. Fungujú ako filtre našej reality a majú tendenciu sami seba potvrdzovať. Celé naše detstvo sme naberali programy o tom, ako funguje svet, akí sme my, akí sú tí ostatní. Ak veríme, že život je boj, máme byť skromní, takéto nešikovné dievča si nikto nevezme, peniaze majú len špekulanti, na mužov sa nedá spoľahnúť, pozornosť dostanem, len keď som chorý ... náš život potom vyzerá presne podľa takéhoto scenára.

Na to aby to naozaj fungovalo k našej spokojnosti, musíme si naše podvedomie vyčistiť. EFT lieči, maže, neutralizuje naše pôvodné zranenia, ale aj chybné presvedčenia. Pomáha pochopiť, na základe akých chybných uzáverov žijeme.

EFT prístup využíva spracovanie emócií, ktoré sa na vaše jednotlivé problémové oblasti viažu. Emócie nepopiera, nepotláča ich, ale ani vás ich nenúti intenzívne prežívať. Jednoducho ich privedie na svetlo. Emócia je podstatou ľudského prežívania. Ľudský život je definovaný prežívaním emócií. Emócie pre nás začínajú byť problémom až v momente, keď sa ich snažíme poprieť alebo vytesniť.

Ako deti zažijeme mnoho situácií, mnohé by sa z pohľadu dospelej osoby mohli javiť ako banálne, mnohé sú vyslovene traumatické. Na základe týchto zážitkov v sebe urobíme rozhodnutia, aby sme sa v budúcnosti vyhli bolesti. Tieto rozhodnutia neskôr ovládajú náš život bez ohľadu na to, či sú pre nás ešte stále vhodné.

Príklad ... Rodina v ktorej vyrastá malá Lucia sa v jej 6 rokoch rozpadá. Otec odchádza a navyše sa odsťahuje do iného mesta. Lucia si z toho spraví bolestný uzáver: "Mužom sa nedá veriť, svoje ženy opúšťajú". Ako veľká si k sebe podľa tohto programu priťahuje mužov, ktorí jej toto presvedčenie napĺňajú.

Takisto všetky naše zdravotné problémy majú svoju podstatu práve v potlačených emóciách, traumách, či chybných presvedčeniach, ktoré vyvolávajú nerovnováhu v ľudskom systéme. Dokonca aj úrazy a zlomeniny majú svoju duchovnú podstatu. Viac o tom sa môžete dozvedieť napríklad v knihe Miroslava Hrabicu "Co nám tělo říká".


EFT STRUKTURA


Ako pracovať s EFT? EFT má svoju štruktúru.

1) ÚVODNÉ NASTAVENIE

EFT sa začína vždy úvodným nastavením, pri ktorom sa ťuká na takzvaný karate bod:

"Aj napriek tomu, že... (mám daný problém), mám sa rada, prijímam sa a odpúšťam si."

Za 3 bodky je potrebné si doplniť práve to, čo vás trápi. Čím špecifickejší budete, tým lepšie.
(nie "mám strach z vody", ale "bojím sa, že sa utopím", "bojím sa, že nedočiahnem na dno", "bojím sa, že sa zamotám do rastlín", atď)

Príklady
"Aj napriek tomu, že nemôžem schudnúť, pretože keď mám nervy, musím sa najesť až tak, že praskám, aj tak sa mám rada a prijímam sa."
"Aj napriek tomu, že mám pocit, že ma ľudia nerešpektujú, aj tak sa mám rada, prijímam sa a odpúšťam si."

"Aj napriek tomu, že sa cítim dotknutá, keď si ma manžel nevšíma, často pracuje až do noci a cez víkendy, než aby bol so mnou, aj tak sa mám rada, prijímam sa a odpúšťam si."

Úvodné nastavenie treba zopakovať 3x. (Pozn. vždy pracujte na jednom probléme, nesnažte sa vyriešiť všetko naraz.)

2) SEKVENCIA

EFT sekvencia znamená, že prejdete 1 kolo bodov na tele. Začína sa na temeni hlavy a postupuje sa smerom nadol (podľa inštruktážneho videa). Existujú dve sekvencie – krátka a dlhá. Dlhá zahŕňa aj body na ruke.

Pri prvom bode je vhodné si určiť, popísať pocit na intenzite 1 - 10, keď 1 je skoro vôbec, najslabší pocit a 10 je najviac. (Napr. pocit ľútosti, intenzita 7). Pri každej novej sekvencii odporúčam overiť si, ako sa intenzita zmenila.


Sekvenciu opakujte, až kým sa nedostanete na 0. Pri každej zmene intenzity sa pýtajte, prečo toto číslo a sťukávajte to, čo sa objavilo. Choďte vždy za tým, čo je emocionálnejšie najsilnejšie, malo by to však byť relevantné k vášmu úvodnému nastaveniu. Nezačínajte novú tému.

KB:"Aj napriek tomu, že sa cítim dotknutá, keď si ma manžel nevšíma, často pracuje až do noci a cez víkendy, než aby bol so mnou, aj tak sa mám rada, prijímam sa a odpúšťam si." x3


TH: Manžel si ma nevšíma.
EB: Cítim sa taká prázdna.
SE: Intenzita 8
UE: Som pre neho vzduch.
UN: Všetok čas trávi v práci.
B: Nie som pre neho dôležitá.
CB: Možno ma už nemiluje.
UA: Už 2 mesiace sme sa nemilovali
W: Hnevám sa
TH: A cítim sa taká prázdna.
Atď.


TH (1) - vrch hlavy
EB (2) - vnútorná strana obočia
SE (3) - vonkajšia strana oka
UE (4) - pod okom
UN (5) - pod nosom
B (6) - brada
CB (7) - kľúčna kosť
UA (8) - pod pazuchou
W(9) - zápästie


Idete novú sekvenciu. Ak by intenzita stagnovala, skúste ísť na spomienku. Kedy ste sa cítili prázdna po 1x? Koľko ste mali rokov? Čo to bolo za skúsenosť? Budete pokračovať rovnakým spôsobom pri sťukávaní tejto spomienky.

3) OVERENIE

Keď sa dostanete na 0, viete, že máte vyčistené. Je potrebné si to však vždy overiť. Použite pri tom úvodné popisy situácie, ktoré sa javili ako najbolestnejšie, najintenzívnejšie. Určite otestujte to, čo ste použili v úvodnom nastavení.

Pokiaľ Vám ostáva intenzita 1-2, odporúčam použiť tzv. zbytkovú frázu, ktorá je variáciou úvodného nastavenia.

"Aj napriek tomu, že sa ešte stále cítim dotknutá, keď si ma manžel nevšíma, často pracuje až do noci a cez víkendy, než aby bol so mnou, aj tak sa mám rada, prijímam sa a odpúšťam si."

Takto vyzerá základná osnova. EFT pracuje ešte s mnohými ďalšími technikami, na ktoré je už potrebné absolvovať tréning.

Viac prípadov pre inšpiráciu nájdete v Prípadové štúdie


Takáto samoliečba EFT slúži na zlepšenie aktuálnej situácie či zmiernenie príznakov, nenahrádza však profesionálnu pomoc terapeutom či EFT praktikom! EFT nenahrádza konzultáciu s lekárom. Hoci nie sú známe nijaké negatívne či vedľajšie účinky EFT terapie, vážne problémy by nemali byť riešené EFT nováčikom!


FÁZA HOJENIA


Po vyčistení určitého problému sa môžete ocitnúť vo fáze hojenia. Vaše telo si zvyká na novú identitu. Môžu sa prejaviť príznaky ako únava, chrípka, lokálne bolesti. Nezvykne to však trvať viac ako 2 dni. Nezľaknite sa, prijmite to ako súčasť liečebného procesu.

OTÁZKY A ODPOVEDE


Prečo sa v EFT ťuká na body po tele?

EFT využíva poznatky o meridiánoch a meridiánových dráhach, rovnako ako akupunktúra, akupresúra a reflexná terapia.
Pomocou stimulácie určitých bodov na tele uvoľňujeme bloky v prúdení energie. Ťukanie (tapping) pomáha cez príslušnú emóciu spojiť existujúci problém s minulou skúsenosťou tak, ako sa uchovala v našom podvedomí.

Je jedno, či poklepávate na ľavú alebo pravú stranu. Je možné strany dokonca striedať. Poznám aj takých, ktorí pre istotu ťukajú na obe naraz. Nič sa nestane, keď nejaký bod vynecháte. Naopak, môžete zistiť, že niektorý bod máte viac citlivejší a budete ho používať radšej.

Počet ťuknutí na každý jednotlivý bod je cca 7x. Ťukáme končekmi prstov. Intenzita je stredná, pocit by určite nemal byť nepríjemný.


Je potrebné pri EFT hovoriť nahlas?

Váš hlas je ďalším liečebným nástrojom EFT. Preto je také dôležité pri EFT spracovávať problém nahlas a nielen v duchu.


Je EFT vždy také účinné a rýchle?

Pri EFT záleží, nakoľko dôkladne sme problém spracovali. Ak ste mali problém dlhodobo, je veľká pravdepodobnosť, že je postavený na určitej konštrukcii niekoľkých Vašich skúseností či presvedčení. Niekedy to ide rýchlo, niekedy treba niekoľko sedení. Sú ľudia, ktorí sa zbavili fóbie za jedno sedenie. Ja som si musela svoju arachnofóbiu sťukať piatimi. Ale stálo to za to.

Je pravdepodobné, že aj EFT má svoje limity a nevyrieši úplne každý problém. Jeho veľká výhoda však je, že mnohé problémy, s ktorými si nevieme poradiť inými metódami aj napriek dlhodobým pokusom, lieči rýchlo a efektívne - to znamená, že trvalo.

Napriek tomu, že EFT je vnímaná ako svojpomocná metóda, moja skúsenosť je taká, že je v tom veľký rozdiel, či robí EFT vyškolený terapeut alebo samouk. Ak potrebujete pomôcť s vážnejším problémom alebo sa chcete naučiť s EFT pracovať, vyhľadajte odborníka. Svojpomocným použitím EFT preberáte plnú zodpovednosť za svoje konanie a úroveň zdravia!